Mimari Alanda Bazalt Taşı

Bazalt

Dünyanın her yanında insanların daha rahat ve daha keyifli bir yaşam sürmek için çaba gösterdikleri açıktır. Bu amaçla da mimari, yapı ve inşaat sektörleri her geçen gün yenilenmektedir. Çünkü rahat ve kaliteli bir yaşam alanı kişiye pozitif anlamda etki yapacak, hayat çok daha keyifli bir hale gelecektir. Kuşkusuz ki sağlam yapıların estetik öğeler ile bezenmesi de kişileri memnun eder. Bu kapsamda ise kullanılan malzemelerin önemli bir bölümün belli başlı özelliklere sahip olması şarttır. Hele ki son dönemlerde iyice popüler bir hal alan ve buna bağlı olarak da çok değişik alanlarda değerlendirilen bazalt taşı ile doğru adımlar atabilirsiniz.

Bazalt Taşı Nedir?

Volkanik kökenli bir taş olarak bilinen ve bu şekilde kayıtlar geçirilen bazalt taşı, ülkemizde çıkarılıp işlenen bir malzeme türüdür. Bu taşın homojen ve göz alıcı siyah rengi ayrı bir güzellik öğesi olarak tanımlanabilirken, kullanım alanlarına bağlı olarak pozisyonlandırılması ve buna göre de bazı yönlerinin öne çıkarılması bu taşı daha da dikkat çekici bir hale getirecektir. Sert, dayanıklı, sağlam ve kullanışlı olan bazalt taşının aynı zamanda bir başka özelliği de dikkat çeker. Bu taş asla suyu emmez ve suyu emmediği için form olarak da bozulmaz. Yani taşın yapısında ayrı bir yapılanma, şişme ya da benzer sıkıntılar görülmez. Bu özelliğinden dolayı da çok uzun yıllar boyunca sağlamlığını koruyan ve bakıma bile ihtiyaç duymadan kullanılan bu malzeme, her yönü ile ilgi görmektedir.

Bazalt Taşı ve Faydaları

Yukarıda bahsedildiği gibi suyla olan teması sonrasında bozulmayan, suyu da çekmeyen bir yapıda olmasından kaynaklı olarak bu malzemenin dış cephede veya dış mekânda kullanılmasının bir mahsuru yoktur. Çünkü bazalt taşı yağmur suyuna ya da benzer dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır. Buna ilave olarak söylenmelidir ki oluk taşlarının bu siyah ve güzel taşlar arasından değerlendirilmeleri son derece uygundur. Bununla beraber döşeme taşları, yürüyüş yolu taşları, süs taşları ya da benzer taş çeşitleri de yine bu malzemeler arasından tercih edilir.