Ham Bazalt

Bazalt

Dünya giderek değişmekte ve değişmekte iken, her sektör gibi inşaat ve yapı alanlarında da farklı yenilikler ve ilgi çekici ürünler kendini göstermektedir. Hele ki son yıllarda hem estetik yönü güçlü, hem de yapısal olarak çok sağlam ve dayanıklı tercihler yapılmakta, farklı seçimler giderek daha popüler bir hal almaktadır. Bütün bu yeni seçeneklerin arasında bulunan bazalt taşları da sıkça incelenmekte ve değer görmektedir. Hem yapısal özellikleri, hem estetik açıdan sağladığı görüntü çeşitlilikleri, hem de uygun fiyatı ve kullanım alanların genişliği ile avantaj yaratan bu taşlar daha yakından incelenebilir.

Bazalt Taşı Nedir ve Hangi Özelliklere Sahiptir?

Öncelikli olarak belirtilmelidir ki bu taş bir tür volkanik taştır. Yani köken olarak volkanik bir taş olmasından dolayı belli başlı karakteristik özellikler ön plana çıkar. İşte bu noktada taşın sağlamlığından dem vurulabilir. Volkanik karakteristiğe sahip olduğu için oldukça dayanıklı bir taş olan bazalt aynı zamanda sağlam ve doğal olarak da uzun ömürlüdür. Yani söz konusu taşın değerlendirilmesi ile başlayan süreç çok uzun yıllar sürecek bir yolculuğa gebedir. Gerek taşın kullanıldığı bölge, gerek ise döşeme alanı ve zemini uzun süreler boyunca bakıma ihtiyaç duymaz. Bununla beraber söz konusu taşın homojen bir görünüme sahip olması, renginin de göz alıcı bir siyah tonda olması elbette ki taşa olan ilgiyi artırır. Suyu çekmemesi ve emmemesi ile farklı bir özelliği daha görülebilen bu taş, değişik alanlarda değerlendirilebilmektedir.

Bazalt Taşı Kullanım Alanları

Mimari açıdan dayanıklı, sağlam ve estetik taşlar her zaman kıymetli olmuştur. Bu nedenle de pek çok kişi için önemli ve kayda değer taşların kullanılarak yapımı sürdürülen mimari çalışmalar ilgi çeker. Bu noktada bazalt taşı da özelliklerinden dolayı kullanım alanlarına ilişkin çeşitlilik arz eder. İşte bu doğrultuda söylenebilir ki bu taş hem bordur taşı olarak, hem döşeme taşı olarak, hem de oluk ya da süs taşları olarak kullanılabilir. Bahçe, teras, yürüyüş yolu, park ya da benzer pek çok noktada söz konusu taşın görülebilmesi mümkündür.