Döşeme Bazalt

Bazalt

Estetik açıdan önemli detaylar arasında gelen döşeme taşları ya da benzer taşlar, en kaliteli ve en göze hoş gelen seçenekler arasından tercih edilmek istenir. Mimaride olsun, restorasyon çalışmalarında olsun fark etmeksizin pek çok projede önemli ve kaliteli taş çeşitleri ön plana çıkarken, en çok da bazalt malzemesinden ortaya çıkarılan bazalt taşları dikkat çeker. Çünkü bu taşların hem kullanım yerleri fazla, hem de estetik ve kalite açısından bu taşların sahip oldukları değer yüksektir.

Bazal Taşı Nedir?

Volkanik kökenli bir taş türü olan bazalt taşı, farklı yönleri ile dikkat çeker. Öncelikli olarak bu taş suyu emmez ve suda dağılmaz. Bu nedenle de söz konusu taşın her anlamda değerlendirilebileceği, farklı yerlerde kullanılabileceği fikri ön plana çıkar. Bununla beraber bazalt taşı için estetik açıdan başarılı ve hoş bir seçenek olduğu da ifade edilebilir. Çünkü bu taş hem döşeme taşı olarak, hem oluk taşı olarak, hem de kaplama veya bordur taşı olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle de fazlası ile önemli ve özel bir seçenek olarak dikkat çeker.

Bazalt Taşı Nasıl Kullanılır?

Mimari açıdan değerlendirildiği zaman hem estetik, hem de dayanım unsurlarını beraber taşıdığı için ilgi gören bazalt taşı, döşemeler için ilk akla gelen seçenektir. Çünkü bu taş malzeme yapısı gereği suyu emmez ve suda da dağılmaz. Yani oldukça sağlam ve döşendiği yere de uygundur. Bu nedenle de bahçe yollarına, teraslara ya da benzer alanlara bazalt taşı uygulanabilir. Yağmur suyunun ilgili alana zarar vermemesi ve belli bir yoldan tahliye edilmesine yardımcı olan bu taşlar, göze hoş gelen görsellikleri ile de dikkat çekerler. Yani hem süsleme maksatlı, hem mimari maksatlı olarak bazalt taşı kullanımı mümkündür.

Bazalt Taşı Özellikleri

Daha çok siyah renkli olan, homojen bir görünüme ve sağlam bir yapıya sahip bu taş, ülkemizde pek çok yerde üretilebilmektedir. Hem uzun ömürlü, hem de oldukça dayanıklı olmasından dolayı sıklıkla tercih edilen bazalt taşı için siz de tüm özelliklere göz atabilir ve bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.